Domino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Domino představuje celou rodinu her, které mají společný herní materiál - sadu dominových kamenů. Dominové kameny (kostky) mají na sobě kombinaci dvou čísel nebo jiných symbolů a jsou vzdálenými příbuznými karet (vznikly z čínských dominových karet).

Evropské domino

Rozehraná hra

Je to sada obdélníkových kamenů (kostek), rozdělených na poloviny a označených v každé polovině určitým počtem bodů, podobně jako na hrací kostce. Každá dvojice čísel se vyskytuje právě jednou. Klasické domino obsahuje čísla od 0 do 6, takže celkový počet kostek je 28. Existují ale též varianty s čísly 0 až 9 (těch je 55), 0 až 12 (těch je 91) a 0 až 15 (těch je 136). Pro hry s tímto typem domina je typické přikládání kamenů k sobě tak, aby čísla na dotýkajících se polovinách byla stejná.

Orientální domino

Skládá se ze třiceti dvou kostek. Na první pohled je velmi podobné evropské variantě. Na každé polovině kostky je i zde určitý počet puntíků, a to jeden až šest. Kostky jsou rozděleny do dvou tzv. řad; civilní - ta je složena z jedenácti párů kostek a vojenská - složená z deseti různých kostek, které tvoří páry podle počtu bodů (s výjimkou velitelů). Hry s touto sadou jsou většinou založené na dobré paměti a počítání.

Mah jongg

Mah jonggová souprava

Navzdory různým legendám se jedná o poměrně novou hru. První informace o ní pocházejí z roku 1880 a největšího rozmachu dosáhla kolem roku 1920. Ovšem i tato hra má své mnohem starší karetní předky. Jedná se o hru určenou pro 4 hráče (která se podobá karetní hře kanasta), i když většina lidí ji má díky četným počítačovým hrám zafixovanou jako hru pro jednoho hráče, tzv. solitér.

Další dominové hry

Moderní hry, které se nechaly inspirovat klasickým dominem.

Citováno z „http://cs.wikipedia.org/wiki/Domino
wikimediafoundation.org
Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported, případně za dalších podmínek. Podrobnosti naleznete na stránce Podmínky užití.

sponzored by www.variety.cz, profesionální správa počítačových sítí www.variety-it.cz